Haftaiçi Hergün 09:00 - 18:00

İade ve Değişim

Ürün iadesi işlemlerinde, 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 Sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun şartları uygulanır. Alıcılar, 15 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılabilmesi için, cayma kararının Myra Gold'a 15 günlük bu süre zarfında info@myragumus.com mail adresine bildirilmesi gerekmektedir. İade, tadilat-tamirat, değişim işlemlerinde kargo ücreti müşteriye aittir.

İade ve değişim için gönderilen ürünün kargo sorumluluğu, ürün firmamıza ulaşıncaya kadar müşteriye aittir. Kargoda yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumdan Myra Gold sorumlu tutulamaz.

- Yüzük modellerinde 10 - 18 ölçü aralığı dışında yapılan seçimlerde yüzükler kişiye özel olarak üretileceği için iade alınamamaktadır.
- Ürün değişimiz yalnızca 1 defaya mahsus başka bir model ile yapılabilmektedir.

- Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen (buna gümüş rengi seçenekleri de dahil) veya üzerinde değişiklikler yada ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde tüketici cayma hakkını kullanamaz.
- Yurtdışından verilen siparişler kesin sipariştir, iade veya değişimi ve tadilat işlemi yapılamamaktadır.
- Piercing, hızma vb. kişisel ürünler hijyen ve sağlık sebebiyle iade alınamamaktadır.
Gümüş fiyatları dünya altın borsasındaki değişikliklere göre güncellenmektedir.

Fotoğraf çekimlerinden kaynaklanan gümüş renginde yaşanacak renk tonu farklılıkları fotoğraf çekim aşamasında ürün detaylarının görülebilmesi için kullanılan ışıklar sebebiyle, kullanılan monitör ekran vb. görüntüsünden kaynaklanan farklılıklar olabilir. Bu durumu sipariş veren kişi kabul etmiş sayılır iade sebebi olarak kabul edilemez.

İade bildirimi için
info@myragumus.com adresine e-posta göndermeniz gerekmektedir. Myra Gümüş'den onay alınmadan iade işlemini gerçekleştirmeniz durumunda, iade işleminiz kabul edilmeyerek gönderiniz teslim alınmayacaktır.

İade etmek istediğiniz siparişlerinizin, size gönderilen şekliyle, ürün, fatura, irsaliye, sertifika, sigorta formları, ürün kutusu, ambalajı ve diğer tüm evrak ve materyallerin eksiksiz olarak gönderilmesi gerekmektedir. İade gönderimi sırasında, kargo firmalarından, yada iade işlemini gerçekleştiren müşteriden kaynaklanan sebeplerle, ürün ve ürünle birlikte gönderilen evrak ve materyallerde meydana gelen bozulma yada benzeri değer kaybettirici durumlar, kayıp, çalıntı her türlü durumun sorumluluğu iadeyi gerçekleştiren müşteriye aittir.

İade alındıktan sonra, iade şartlarının yerine getirilip getirilmediği uzmanlar tarafından incelenir. İade onaylanırsa, banka işlemleri dahilinde ürünlerin bedeli, sipariş kredi kartı kullanılarak verildiyse kredi kartına, havale/eft yoluyla verildiyse, banka hesabına maksimum 7 iş günü içinde iade edilir.

İptal işlemlerinizi alışverişi yaptığınız aynı gün içerisinde, gün sonu alınmadan evvel müşteri temsilcilerimizi arayarak iptalini sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin